Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

HRW: Nadużycia wobec pracowników przy pracach budowlanych w SocziHuman Rights Watch (HRW) w dniu 6 lutego opublikowało raport, który porusza temat budowy infrastruktury olimpijskiej na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, w Rosji. HRW informuje, że podczas prac dochodzi do łamania praw człowieka wśród pracujących tam imigrantów. Raport informuje, że niektórzy pracodawcy oszukują pracowników w wypłatach  pensji, konfiskowane są im dokumenty pracownicze i odmawia się im prawa do wypoczynku. Burmistrz Soczi odrzuca te zarzuty twierdząc, że dotąd otrzymał tylko dwie skargi od osób pracujących przy projekcie.



Associated Press informuje, że na rok przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, tereny w czarnomorskim kurorcie i jego okolice zamieszkane są przez imigrantów z Azji Środkowej, którzy przyjechali tutaj w poszukiwaniu pracy przy budowie infrastruktury niezbędnej do organizacji Igrzysk Olimpijskich. Imigranci  podejmują głównie ciężkie prace fizyczne, i jako nisko wykwalifikowani robotnicy otrzymują niższe pensje niż Rosjanie.

Dziesiątki tysięcy pracowników migrujących z Uzbekistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu są obecnie kluczowym elementem w intensywnej budowie infrastruktury, która ma być gotowa do 2014 na czas Igrzysk w Soczi .

Wielu imigrantów, których wynagrodzenie zazwyczaj stanowi jedyne źródło utrzymania dla ich rodzin, skarżą się, że rosyjscy kontrahenci oszukują ich w kwestii wynagrodzeń. Associated Press informuje, że większość zagranicznych robotników z powodu słabej znajomości języka rosyjskiego boi się dochodzić swoich praw w sądach.

Imigranci pracujący w Soczi najczęściej pracują około 10-12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Za swoją pracę otrzymują około 1000 dolarów miesięcznie co jest bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem w porównaniu do pensji w ich ojczystych krajach. Według oficjalnych danych na 72 tysiące pracowników zatrudnionych przy budowie infrastruktury olimpijskiej tylko 16 000 to obcokrajowcy. Jednak liczba ta jest w rzeczywistości dużo wyższa i szacuje się, że w Soczi pracuje blisko 50 000 imigrantów nie posiadających żadnych umów o pracę.

Raport HRW zwraca uwagę na przypadki przemocy wobec pracowników, a także: niedopłaty wynagrodzeń, całkowity brak pensji oraz brak umów o pracę.

źródło: asia plus