large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Oynihol Bobonazarova odznaczona International Women of Courage PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 10 marca 2014 17:26

Oynihol Bobonazarova odznaczona International Women of CourageOynihol Bobonazarova, pionierka ruchu na rzecz praw człowieka w Tadżykistanie znalazła się wśród dziesięciu kobiet, którym Departament Stanu USA przyznał nagrodę „International Women of Courage". Bobonazarova, jako prawnik z zawodu znana jest z pracy na rzecz praw człowieka w Tadżykistanie oraz współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).


We wrześnie 2013 roku, 65-letnia Oinihol Bobonazarova będąca aktywną obrończynią praw człowieka stała pierwszą kobietą po upadku bloku komunistycznego która ubiegała się o fotel prezydenta Tadżykistanu. Co ciekawsze Bobonazarova jako kobieta chciała reprezentować umiarkowany islamski kraj, w którym 99% ludności stanowią sunnici.

„International Women of Courage" to nagroda corocznie przyznawana przez Amerykański Departament Stanu, dla kobiet z całego świata które wykazały się odwagą, przywództwem, pomysłowością, poświęceniem dla innych a w szczególności działaniami na rzecz poprawy praw kobiet.

Nagroda została ustanowiona w 2007 roku przez sekretarza stanu USA Condoleezze Rice podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet.

źródło: asia plus

Poprawiony: czwartek, 20 marca 2014 17:31