large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Odbudowa Afganistanu niemożliwa bez dokończenia budowy hydroelektrowni Rogun PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 01 kwietnia 2014 08:49

Odbudowa Afganistanu niemożliwa bez dokończenia budowy hydroelektrowni RogunW Stolicy Tadżykistanu odbyła się konferencja pt. „Problemy Bezpieczeństwa Narodów Azji Środkowej w warunkach nowego porządku świata- kroki do zapewnienia stabilności." Podczas konferencji wicedyrektor Centrum Studiów Strategicznych powiedział, że proponowany przez rosyjskich ekspertów model uprzemysłowienia Afganistanu jest niemożliwy bez dokończenia budowy hydroelektrowni Rogun w Tadżykistanie.


"Przewodniczący Ruchu Rozwoju Rosji Jurija Krupnov, proponuje rosyjskie wsparcie dla industrializacji Afganistanu, ale industrializacja tego kraju jest niemożliwa bez zakończenia budowy hydroelektrowni Rogun Dashti Jum w Tadżykistanie." - powiedział Sayfullo Safarow.

Tadżyccy eksperci potwierdzają, że odbudowa gospodarki Afganistanu w dużym stopniu zależy od rozwoju sektora energetycznego w Tadżykistanie.

Zapora Rogun – nieukończona zapora wodna w Tadżykistanie zbudowana na rzece Wachsz. Pierwotnie planowana na 335 metrów wysokości, o 35 m więcej niż najwyższa obecnie (rok 2011) zapora Nurecka, znajdująca się także na rzece Wachsz. Prace budowlane przy zaporze rozpoczęły się w roku 1976, jednak zostały zawieszone po rozpadzie ZSRR. W 1993 budowa została zniszczona przez powódź, która przelała się przez 45-metrowy wał ziemny i stopniowo go wypłukała.

źródło: asia plus

Poprawiony: sobota, 12 kwietnia 2014 09:22