large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan szantażowany przez Moskwę w sprawie głosowania ONZ dotyczącego Krymu? PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 02 kwietnia 2014 09:48

Tadżykistan szantażowany przez Moskwę w sprawie głosowania ONZ dotyczącego Krymu?Agencja Reuters poinformowała o oskarżeniach dyplomatów ONZ wobec Rosji. Według agencji, Rosja groziła kilku krajom Europy Wschodniej i Azji Środkowej sankcjami w przypadku niezgodnego z rosyjską polityka oddania głosu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ wobec referendum na Krymie w sprawie odłączenia się od Ukrainy.


Sprawa rosyjskich gróźb została ujawniona po tym, jak Moskwa oskarżyła kraje zachodnie o szantaż polityczny przy próbie zmuszenia 193 państw członkowskich ONZ o wsparcie rezolucji ONZ w sprawie kryzysu na Ukrainie.

Reuters zwraca uwagę, że większość z dyplomatów ONZ z obawy o reakcję Rosji woli zachować anonimowość. Według nieoficjalnych informacji krajami, którym groziła Moskwa są  Mołdawia , Kirgistan i Tadżykistan, a także kilka krajów afrykańskich.

Rzecznik rosyjskiej misji przy ONZ zaprzeczył , że Moskwa zagroziła jakiemukolwiek krajowi odwetem lub sankcjami, mówiąc : "Nigdy nikomu nie groziliśmy. My po prostu staraliśmy się wyjaśnić sytuację."

Delegacje Kirgistanu i Tadżykistanu nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w tej sprawie przesłany przez agencję Reuters. Oba kraje były wśród 24 krajów, które wstrzymały się od głosu podczas głosowania w dniu 26 marca.

źródło: asia plus

Poprawiony: sobota, 12 kwietnia 2014 10:03