large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Otwarcie przejść granicznych pomiędzy Tadżykistanem i Kirgistanem PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 03 kwietnia 2014 10:05

Otwarcie przejść granicznych pomiędzy Tadżykistanem i KirgistanemJak donosi portal Asia Plus, po rozmowach dyplomatycznych dotyczących rozwiązania sprawy przemocy na granicy Kirgisko- Tadżyckiej ponownie otwarte zostaną niektóre przejścia graniczne pomiędzy Tadżykistanem i Kirgistanem.


Na chwilę obecną otwarte zostały przejścia graniczne w Karamyku i  Bordobo, umożliwiając przekraczanie granicy dla wszystkich bez żadnych ograniczeń. Pozostałe dwa przejścia w Kulundu i Kairagach zostały otwarte tylko dla ruchu pieszego i obejmują jedynie osoby zamieszkałe w pasie przygranicznym.

Oczekuje się, że władze w najbliższym czasie ponownie otworzą pozostałe punkty graniczne znajdujące się w Górskim Badachszanie i Dolinie Rasht.

Jednocześnie władze zapowiedziały, że następna runda rozmów granicznych pomiędzy Tadżykistanem i Kirgistanem odbędzie się w ciągu najbliższych kilku dni.

W dniu 11 stycznia pomiędzy tymi państwami doszło do incydentu w wyniku którego pięciu kirgiskich pograniczników oraz jeden policjant zostali przewiezieni do szpitala. Służby graniczne Kirgistanu oskarżyły Tadżykistan o sprowokowanie wymiany ognia,  co jeszcze bardziej zaogniło stosunki pomiędzy obydwoma państwami.

Według tadżyckich raportów, spór pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw wybuchł po tym, gdy tadżyccy strażnicy zwrócili uwagę i nakazali zakończenie prac robotnikom prowadzącym prace drogowe w spornym rejonie na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.

Wymiana ognia nastąpiła podobno przy punkcie ujęcia wody, gdzie pogranicznicy obu państw pokłócili się.

źródło: asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 14 kwietnia 2014 10:09