large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Dezintegracja w granicach WNP zahamowana PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 03 kwietnia 2014 10:12

Dezintegracja w granicach WNP zahamowanaBank Rozwoju Eurazji wydał komunikat, w którym informuje, że obserwowane tendencje dezintegracji obserwowane  w ciągu ostatnich dwóch dekad w regionie Wspólnoty Niepodległych Państw zostały zahamowane, jednak jak zauważają specjaliści Z BRE nie ma jeszcze przełomu w tym temacie.


Projekt zrealizowany przez Centrum Studiów ds. Integracji Bank Rozwoju Eurazji zwraca uwagę, że integracja w krajach postsowieckich postępuje w nierównym tempie w zależności od dziedziny. Jednakże poziom integracji w WNP generalnie jest przez ostatnie cztery lata pozostaje praktycznie niezmienny. Oznacza to, że tendencja dezintegracji jaką zaobserwowano w ciągu ostatnich dwóch dekad została zahamowana, a nawet odwrócona.

Na podstawie wskaźników PKB, gospodarki i wielkości populacji, liderami integracji z obszaru WNP są m.in. Białoruś (handel), Kirgistan ( przesył energii ), Tadżykistan ( migracja pracowników i rolnictwo), Turkmenistan (edukacja).

Wyniki badań pokazują, że Kirgistan, Armenia, Tadżykistan a także Gruzja i Azerbejdżan to kraje najbardziej zmotywowane na integrację z innymi krajami na obszarze WNP.

Źródło: Asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 14 kwietnia 2014 10:15