large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Sangtuda -2 ponownie produkuje energie elektryczną PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 04 kwietnia 2014 10:15

Sangtuda -2 ponownie produkuje energie elektrycznąKolejny sukces tadżyckiej hydroenergetyki: po trzymiesięcznej przerwie ponownie uruchomiona została jednostka Sangtuda-2, poinformowało Ministerstwo Energetyki i Zasobów Wodnych. „Jednostka o mocy 110 megawatów na chwilę obecną pracuje i generuje energię elektryczną. Na chwilę obecną nie możemy powiedzieć nic więcej o uruchomieniu drugiej jednostki.” – pisze Portal Asia Plus.


Pierwsza jednostka w hydroelektrowni Sangtuda - 1 została wprowadzona do eksploatacji w dniu 5 września 2011 roku. Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon oraz prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad uczestniczyli wówczas w uroczystym otwarciu tego wspólnego dla obu krajów przedsięwzięcia.

Budowa hydroelektrowni Sangtuda -2 na rzece Vakhsh oficjalnie rozpoczęła się w lutym 2006 roku. Znajduje się około 120 kilometrów na południowy wschód od Duszanbe .

Iran , który zainwestował w budowę około 180 milionów dolarów według umowy ma prawo korzystać z hydroelektrowni przez pierwsze 12 lat. Po tym okresie kontrolę nad hydroelektrownią przejmie Tadżykistan, który w budowę zainwestował 40 milionów dolarów.

Oczekuje się, że elektrownia pomoże załagodzić niedobory mocy w Tadżykistanie w okresie jesienno-zimowym.

źródło: asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 14 kwietnia 2014 10:18