large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

FAO : Europa i Azja Środkowa zmagają się z problemami żywieniowymi PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 04 kwietnia 2014 10:18

FAO : Europa i Azja Środkowa zmagają się z problemami żywieniowymiOrganizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa poinformowała, że patrząc pod kątem zapotrzebowania kalorycznego szacuje się, że 53 najbiedniejsze kraje z Europy i Azji Środkowej do 2050 roku ograniczą problem głodu do mniej niż 1% ludności. Jednakże bliższe spojrzenie na sprawy żywieniowe już dziś pokazuje nowe problemy w niektórych krajach.


Według ostatniego raportu  FAO na temat stanu żywności i rolnictwa w Europie i Azji Środkowej problem niedożywienia wciąż jest bardzo poważną sprawą w wielu krajach.

Jak informuje FAO, dla wielu krajów drugim problemem oprócz zapewnienia odpowiednio kalorycznych posiłków jest brak odpowiedniego ujęcia posiłków pod kątem zawartości mikroelementów i składników niezbędnych w prawidłowej diecie.

W wyniku nieprawidłowej diety w biednych krajach powstaje szereg problemów, m.in. średni odsetek karłowatych dzieci poniżej piątego roku życia w krajach Kaukazu i Azji Środkowej jest blisko trzykrotnie wyższy niż w krajach Europy.

Diety w niektórych krajach są bardzo monotonne. W najbiedniejszych krajach, ludzie zaspokajają swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne w 73% ze zbóż, a tylko 10 procent jest zaspokajanych przez produkty mięsne lub mleczne.

Powody do nadziei przy zróżnicowaniu diety mieszkańców Azji Środkowej i Kaukazu daje wzrost produkcji warzyw i owoców w tym regionie, informuje FAO.
Źródło: Asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 14 kwietnia 2014 10:20