large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ambasador Chin wnioskuje o otwarcie Instytutu Konfucjusza w Khujand PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 08 kwietnia 2014 11:17

Ambasador Chin wnioskuje o otwarcie Instytutu Konfucjusza w KhujandNiedawno z wizytą do Khujand przybył ambasador Chin w Tadżykistanie, Fan Xianrong. Celem wizyty było omówienie kwestii współpracy pomiędzy Chinami a Państwowym Uniwersytetem w Khujand. Podczas spotkania Ambasador Chin powiedział, że liczba tadżyckich studentów studiujących na wyższych uczelniach w Chinach ciągle wzrasta. Tylko w ubiegłym roku, Chiny przygotowały 30 dodatkowych miejsc dla studentów z Tadżykistanu.


Chiński dyplomata podczas wizyty zauważył, że Chiny otwarły Instytuty Konfucjusza w 400 miejscach na całym świecie, jednak w Tadżykistanie takie centrum działa jedynie na Uniwersytecie w Duszanbe. Tyma samym Fan Xianrong wyraził nadzieje, na otwarcie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie w Khujand.

Instytuty Konfucjusza – sieć organizacji non-profit, których celem jest propagowanie języka chińskiego i chińskiej kultury. Patronem Instytutów jest chiński mędrzec, nauczyciel i filozof Konfucjusz.

W Instytutach Konfucjusza prowadzone są kursy języka chińskiego, organizowane konkursy i egzaminy państwowe HSK z tego języka. Instytucje te zajmują się również propagowaniem chińskiej sztuki poprzez organizację wystaw, przeglądów filmowych czy prelekcji.

Instytuty Konfucjusza powoływane są przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (w skrócie Hanban). Pierwsza, pilotażowa instytucja tego typu powstała czerwcu 2004 roku w Taszkencie w Uzbekistanie. Pierwszy Instytut Konfucjusza został utworzony 21 listopada 2004 roku w Seulu. Od tej pory Hanban zaczął tworzyć Instytuty Konfucjusza przy uniwersytetach na całym świecie, w takich krajach jak Szwecja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Zimbabwe, RPA, Wielka Brytania.

Źródło: Asia plus, wikipedia

Poprawiony: środa, 23 kwietnia 2014 11:23