large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Restrukturyzacja Barqi Tojik rozwiązaniem problemów tadżyckiej energetyki? PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 10 kwietnia 2014 17:57

Restrukturyzacja Barqi Tojik rozwiązaniem problemów tadżyckiej energetyki?Według informacji podanych przez Corporate Solutions, planowana restrukturyzacja Barqi Tojik (tadżyckie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za wytwarzanie, przesył i handel energią elektryczną), która została zainicjowana przez tadżycki rząd w 2011 kosztowała do tej pory 7,231 miliona euro.


Rząd Tadżykistanu zakłada podział Barqi Tojik i stworzenie sprzyjających warunków inwestycyjnych dla prywatnych przedsiębiorców w sektorze energetycznym.

W 2009 firma Corporate Solutions podpisała z władzami Tadżykistanu kontrakt na przygotowanie projektu pomocy technicznej, który przyczynił się do podniesienia sprawy restrukturyzacji Barqi Tojik w parlamencie i zatwierdzenie go przez deputowanych. Opierając się na tym projekcie, w dniu 30 sierpnia 2011 roku wydany został dekret prezydencki nakazujący restrukturyzacje Barqi Tojik.

Według planów, program ma zostać przeprowadzony w trzech fazach: komercjalizacji przedsiębiorstwa do 2013 r., zwiększenia konkurencyjności do 2015 r., oraz ostatni etap polegający na prywatyzacji, który ma zostać zakończony do 2018 roku.

Restrukturyzacja Barqi Tojik ma  pomóc w rozwiązaniu wielu problemów przed jakimi staje tadżycka energetyka. Przede wszystkim, zwiększenie nakładów na energetykę i udział prywatnych inwestorów w założeniu ma zapobiec w przyszłości niedoborom energii elektrycznej w okresie jesienno-zimowym z którymi kraj ten zmaga się regularnie od wielu lat.

źródło: asia plus

Poprawiony: sobota, 26 kwietnia 2014 18:01