large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rachmon o polityce zagranicznej Tadżykistanu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 02 maja 2014 13:31

Rachmon o polityce zagranicznej TadżykistanuPrezydent Tadżykistanu, Emomali Rachmon, podczas przemówienia w Parlamencie Tadżykistanu mającego miejsce końcem kwietnia 2014 ogłosił publicznie główne cele i kierunki jakie obejmie Tadżykistan w polityce zagranicznej. Rachmon powiedział, że prowadząc politykę zagraniczną mależy brać pod uwagę realia geopolityczne i możliwości gospodarcze.

„Tadżykistan na zasadzie przyjaźni sąsiedzkiej będzie dążył do pogłębienia swoich relacji z innymi krajami Azji Środkowej (Kazachstanem, Kirgistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem). Jesteśmy zwolennikami zniesienia obowiązku wizowego dla państw tego regionu.” – powiedział Emomali Rachmon.

Prezydent powiedział również, że Tadżykistan jest zainteresowany pomocą w ustabilizowaniu sytuacji w sąsiednim Afganistanie.

„ Po wycofaniu wojsk NATO z Afganistanu, kraj ten wejdzie w nową fazę rozwoju. My natomiast jesteśmy gotowi do rozszerzenia współpracy poprzez udział w projektach mających na celu wspieranie rozwoju Afganistanu. „ – powiedział Rachmon.

Podczas przemówienia, Rachmon podkreślił również swoją strategoczną współpracę z Iranem, Chinami i Rosją. Ponadto Prezydent Tadżykistanu wyraził nadzieję na rozwój współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

źródło: asia plus

Poprawiony: piątek, 16 maja 2014 13:33