large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Prezent od US Army PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
sobota, 21 kwietnia 2012 22:19

Mine MiniWolf21 kwietnia w stolicy Tadżykistanu, Duszanbe odbyła się uroczystość przekazania robota ro rozminowywania Mini MineWolf dla tadżyckiej armii. Dar w imieniu armii amerykańskiej przekazał ambasador USA Ken Grossa na ręce wiceministra obrony gen. Wiaczesława Grudyna. Robot ma służyć do humanitarnego rozbrajania pól, które w dalszym ciągu są skażone bombami pozostałymi po wojnie oraz Związku Radzieckim.

 

Według źródeł z serwisu Azja Plus ambasada amerykańska już od dłuższego czasu współpracowała w tym temacie z Ministerstwem Obrony. Celem było rozbrojenie wszystkich pól i obszarów, na których wykryto zagrożenie minami, by przystosować je i oczyścić dla ludności, która mogłaby się tam osiedlać. Przez ostatnie 2 lata armia Tadżykistanu korzystała z robota MiniWolf na zasadzie użyczenia teraz został on przekazany na własność.

Warta 1 mln $ maszyna zaprojektowana jest do bezpiecznego wykrywania i usuwania min. Każda napotkana bomba jest natychmiast rozbrajana, nie potrzebne są żadne potwierdzania rozminowywania oraz dodatkowe procesy.

źródło: ASIA-Plus

Poprawiony: wtorek, 24 kwietnia 2012 15:53