large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Światowy Dzień Wolności Prasy w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 04 maja 2012 14:59

Światowy Dzień Wolności Prasy w TadżykistanieWolność prasy w Tadżykistanie jest daleka od idealnego poziomu, powiedział sekretarz generalny Stowarzyszenia Mediów Tadżyckich- Hurshed Niyezov który przemawiał wczoraj na konferencji republikańskiej "Wolność słowa: rzeczywistość i perspektywy tadżyckich mediów" w Duszanbe. Impreza odbywa się z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy które obchodzone było wczoraj 3 maja.

 

 

 

Niyezov powiedział, że w  ubiegłym roku niezależne tadżyckie media były często pod wpływem presji rządu, niektóre z nich są obecnie zaangażowane w procesy sądowe, a co poniektóre media były karane grzywnami.

Niyezov ostrzegł również, że "władze Tadżykistanu mogą użyć tortur lub organizować ataki na niepożądanych dziennikarzy  przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku."

Kierownik Krajowego Stowarzyszenia Niezależnych Mediów Tadżykistanu Nuriddin Karshibaev powiedział, że liczba spraw sądowych z udziałem mediów zmniejszyła się w porównaniu do 2010 roku. "Co więcej, dziennikarze podejmują coraz to większy wysiłek w celu ochrony swoich praw i interesów", podkreślił.

Przewodniczący Związku Dziennikarzy Tadżykistan Akbarali Sattorov uważa, że dziennikarze powinni próbować zapewnić wolność słowa przez nich samych.

"Aby to zrobić, dziennikarze muszą być odważni i muszą być profesjonalistami, jednakże, nie powinni wykraczać poza to, na co pozwala prawo", powiedział.

źródło: news.tj

Poprawiony: czwartek, 10 maja 2012 08:08