large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Dzień Zwycięstwa PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
czwartek, 10 maja 2012 08:05

Dzień Zwycięstwa9 maja br. w Parku Zwycięstwa w stolicy Tadżykistanu, Dushanbe odbyła się uroczystość składania wieńców oraz parada wojskowa z okazji 67. Rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945. Udział w uroczystościach brały najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent E. Rahmon. Na ten dzień do stolicy zjechali również weterani, emerytowani pracownicy placówek dyplomatycznych i inni, którzy pamiętają czasy wojny.

 

 

W swoim przemówieniu prezydent Rahmon pogratulował wszystkim obecnym oraz mieszkańcom Tadżykistanu, że tworzą naród miłujący pokój i mający tak świetną historię. Podkreślał także wkład jaki Tadżykistan wniósł do zwycięstwa w tej Wielkiej Wojnie. Szacuje się, że na wojnę poszło ok 300tys młodych Tadżyków z czego około 100tys "bohatersko i heroicznie poświęciło się na polu bitwy".

W czasie uroczystości składano wieńce i kwiaty w hołdzie pamięci poległym bohaterom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Pamięć ofiar została także uhonorowana przez minutę ciszy.

Na koniec odbyła się parada wojskowa, w które wzięło udział prawie półtora tysiąca żołnierzy i oficerów z różnych struktur i formacji wojskowych.

 

Poprawiony: poniedziałek, 21 maja 2012 13:54