large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Eksport wody do Iranu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
poniedziałek, 28 maja 2012 07:55

Export wodyIran rozpoczął rozmowy z przedstawicielami Tadżykistanu na import około 1bln metrów sześciennych wody pitnej. Oficjalnie potwierdził to irański minister ds. energetyki na 9. sesji tadżycko-irańskiej Komisji Międzynarodowej ds. współpracy handlowej i gospodarczej, która odbyła się w ubiegłą niedzielę w Teheranie. Jak donosi również Teheran Times Iran, Tadżykistan i Afganistan wcześniej doszły do porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego korytarza wodnego i energetycznego.

 

 

"Krajowe sieci energetyczne tych trzech państw zostaną podłączone do 500-kilowatogodzinnej linii energetycznej" powiedział minister, dodając, że techniczne aspekty projektu oraz wielkość wymaganych inwestycji nie są jeszcze do końca znane.

Nomjui podkreślił, że w marcu tego roku tadżycki, afgański i irański przywódcy podpisali memorandum na budowę drogi, która ma połączyć te trzy kraje.

"Droga pozwoli nam zbudować nowy rurociąg do importu ropy i gazu z Iranu i eksport wody pitnej do Iranu, Afganistanu i innych krajów Zatoki Perskiej. Będziemy również omawiać aspekt budowy zakładu przetwórstwa ropy w Tadżykistanie" - powiedział minister energetyki Majeed Nomjui.

Obecnie trwają również rozmowy na temat importu irańskiego gazu do Tadżykistanu (Iran zakomunikował, że planuje eksport tego surowca również do Kirgistanu i Chin).

 

Poprawiony: poniedziałek, 28 maja 2012 07:58