large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżycki obywatel skazany w Uzbekistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
środa, 30 maja 2012 08:12

Tadżycki obywatel skazany w UzbekistanieSąd regionu Papsky w Uzbekistanie skazał na 6 lat więzienia Hamzaliego Khidrova, 31-letniego mieszkańca wsi Sarvak, obywatela Tadżykistanu za nielegalne przekroczenia granicy. Jak podają media oskarżony został postawiony przed sądem bez adwokata, a cały proces trwał bardzo krótko. Hamzali obecnie odsiaduje swój wyrok w uzbeckim więzieniu.

 

23 grudnia 14 funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Narodowego Uzbekistanu aresztowały Khidrova w jego domu. Podczas przeszukiwania znaleziono karabin myśliwski, który był własnością obywatela Uzbekistanu. Oskarżony został wywieziony w nieznanym kierunku i przez długi czas nie było informacji o miejscu jego pobytu.

Hamzali jest apsterzem i mysliwym. Pewnego dnia od spotkanego kolegi z Uzbekistanu zakupił proch i magazynki do swojej broni, później udali się w góry na wspólne łowy, po powrocie oboje zatrzymali się w domu Hamzaliego. Krewni skazanego relacjonują, że to wtedy Uzbek zostawił swój karabin w domu Khidrova.

Cała sprawa badana jest przez jednostki kontroli granicznej Tadżykistanu oraz przez Policje z regionu Asht. Jednak sam fakt, że Khidrov został już skazany i przebywa w więzienu pokazuje, że Rząd Tadżykistanu zawiódł podczas prób uwolnienia go.

Niezależni eksperci wsazują, że sprawa Hamzaliego Khidrova może być dalszym ciągiem licznych prowokacji politycznych ze strony Uzbekistanu.