large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Gazociąg afgańsko - tadżycki PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
piątek, 01 czerwca 2012 05:49

Gazociąg afgańsko - tadżyckiPodczas posiedzenia Rady szefów rządów państw członkowskich WNP w Ashgabad doszło do spotkania prezydenta Turkmenistanu z tadżyckim premierem. Podczas rozmowy omówione zostały najważniejsze kwestie współpracy międzynarodowej. Turkmeński przywódca podkreślił, że przywiązuje dużą wagę do dalszego rozwoju i wzmacniania współpracy międzynarodowej z Republiką Tadżykistanu.

 

 

Tadżycki premier zapewnił każdy rodzaj wsparcia dla inicjatyw turkmeńskiego lidera w takich obszarach jak bezpieczeństwo energetyczne, ekologia, transport, mają one ogromne znaczenie dla całego świata i Azji Centralnej.

Szczególną uwagę poświęcono kwestiom energetyki i obopólnym korzyściom płynącym ze wspólnego wykonywania projektów związanych z infrastrukturą. Jednym z najważniejszych jest wybudowanie gazociągu i linii kolejowej z Afganistanu do Tadżykistanu, które mają kluczowe znaczenie dla całego regionu.

Sesja zatwierdziła również uchwałę w sprawie międzypaństwowego programu współpracy państw członkowskich WNP do roku 2020.

WNP - Wspólnota Niepodległych Państw - regionalne ugrupowanie integracyjne utworzone na mocy układu białowieskiego z 8 grudnia 1991 roku. Zrzesza większość byłych republik Związku Radzieckiego. Zajmuje się m.in. współpracą polityczną, gospodarczą i problemami bezpieczeństwa międzynarodowego.

Poprawiony: piątek, 01 czerwca 2012 05:54