large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

UNICEF: W Tadżykistanie 16% dzieci żyje w skrajnej biedzie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 05 czerwca 2012 10:29

UNICEF: W Tadżykistanie 16% dzieci żyje w skrajnej biedzieW Tadżykistanie, co najmniej 16 procent dzieci żyje w skrajnym ubóstwie, podał  Tadżycki oddział UNICEF'u w komunikacie wydanym w dniu z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka."W porównaniu do swoich zamożniejszych rówieśników, u dzieci z najuboższych gospodarstw domowych występuje dwukrotnie większe ryzyko zgonu przed ukończeniem piątego roku życia, lub powstanie nieodwracalnych zmian w organizmie, które wynikają z chronicznego niedożywienia" mówi oficjalny komunikat.

 


Dodatkowo ogromna liczba - 90 procent dzieci - ma niewielki lub żaden dostęp do edukacji przedszkolnej, która jest szansą na naukę i rozwój społeczny.

"Brak przedszkoli, ograniczenia do wiedzy, umiejętności i brak środków mających wspierać początkowy rozwój najmłodszych dla tysięcy dzieci rozpoczynających edukację w 1 klasie oznacza brak poznawczych i społecznych umiejętności, które są kluczowe do późniejszego rozwoju, np akademickiego."

Według oddziału UNICEF w Tadżykistanie, szkoły nie są przystosowane i wyposażone dla dzieci niepełnosprawnych. "Spośród 30,133 dzieci zarejestrowanych jako niepełnosprawne, niewielu otrzymuje jakąkolwiek formę edukacji. Rzeczywista liczba dzieci niepełnosprawnych może być znacznie wyższa ponieważ wielu rodziców nadal czuje potrzebę "ukrywania" swoich niepełnosprawnych dzieci, z powodu piętna w społeczeństwie, zwłaszcza na obszarach wiejskich.
Wiele niepełnosprawnych dzieci, zwłaszcza o znacznym stopniu niepełnosprawności, jest umieszczane w placówkach z dala od swoich rodzin. Dzieci radzą sobie jednak dużo lepiej, jeśli dorosną wychowywane w swoich rodzinach z właściwym wsparciem ze strony rodziny i pomocy społecznej.

"Aby sprostać wymogom tegorocznych obchodów, musimy również zastanowić się i przedyskutować to, co my jako rodzice, nauczyciele, urzędnicy, przywódcy religijni, specjaliści do spraw mediów lub społeczeństwa, możemy zrobić, aby pomóc dzieciom. Dbamy o to, by wszystkie dzieci, niezależnie od ich pochodzenia lub warunków bytu, miały równe szanse dochodzić swoich praw, by mogły więc żyć w dobrobycie i godności " powiedział UNICEF Tadżykistan  w oficjalnym komunikacie.

źródło: news.tj

Poprawiony: wtorek, 05 czerwca 2012 10:37