large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Iran planuje dostarczać energie elektryczną z Tadżykistanu do Europy PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 28 czerwca 2012 22:28

Iran planuje dostarczać energie elektryczną z Tadżykistanu do EuropyIrański Minister Energii Majid Namjou powiedział, że Iran prowadzi obecnie negocjacje z Tadżykistanem w sprawie tranzytu energii elektrycznej z Azji Środkowej do Turcji i dalej do Europy.

 


 

Aby połączyć Tadżycką i Irańską sieć energetyczną musi zostać wybudowana nowa 500-kilovoltowa linia przesyłowa przez terytorium Afganistanu.

Ministerstwo Agencji Energii Iranu mówi, że Iran, Afganistan i Tadżykistan chcą budować wspólną linię zasilania dopiero po  podpisaniu ostatecznej umowy w sprawie projektu. "Wspólna linia energetyczna między trzema krajami będzie budowana po osiągnięciu porozumienia  Iran, Afganistan, i Tadżykistanu" powiedziałN Namjou.


"Poprzez import taniej energii z krajów ościennych, możliwy jest tranzyt tej energii do krajów które jej potrzebują", powiedział.

Agencja prasowa Ministerstwa Iranu Energii poinformowała również, że Namjou powiedział, że Iran prowadzi rozmowy z Tadżykistanem w sprawie importu co najmniej 1 mld metrów sześciennych wody pitnej.

źródło: news.tj/en

Poprawiony: piątek, 29 czerwca 2012 10:41