large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Niepewny los wojsk rosyjskich PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
czwartek, 05 lipca 2012 13:29

Niepewny los wojsk rosyjskichPodczas spotkania ministrów obrony Tadżykistanu i Rosji w Kaliningradzie ma zapaść decyzja co do przyszłości Rosyjskiej bazy wojskowej na terenie Republiki. Wiadomo, że są pewne trudności z przedłużeniem umowy, jednak brak jest na razie szczegółów.

 

 


Oficjalne źródło w Ministerstwie Obrony Tadżykistanu podaje, że oficjalna decyzja co do dalszej współpracy militarnej z Rosją zapadnie dopiero po 8 lipca. Generał armii rosyjskiej Nikołaj Makarov w wypowiedzi dla agencji Interfax stwierdził, że Ministerstwo Obrony nie będzie przeznaczać środków na rozwój obiektów wojskowych po 2014 roku, dodał także że wszelkie negocjacje są cały czas podejmowane.

Tadżycki minister spraw zagranicznych stwierdził, że niedopuszczalnym jest by na terenie Tadżykistanu stacjonowały obce wojska bezpłatnie. Zasugerował, że Rosja powinna zapłacić ok 300 mln euro rocznie.

W 2014 roku skończy się 10-letnia umowa między Rosją i Tadżykistanem. Według tego porozumienia Rosja może korzystać z trzech baz wojskowych oraz wspólnej bazy powietrznej nieodpłatnie. Podczas rozmów w Duszanbe 2 września 2011 roku tadżycki prezydent E. Rachmon i Dimitrij Miedwiediew podpisali porozumienie o przedłużeniu obecności 201. Rosyjskiej Dywizji o kolejne 49 lat.

 

Poprawiony: poniedziałek, 16 lipca 2012 22:12