large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Kolejna baza wojskowa w Tadżykistanie? PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
poniedziałek, 09 lipca 2012 08:20

Kolejna baza wosjkowa w Tadżykistanie?Nie zapadły jeszcze decyzje o przedłużeniu pobytu wojsk Rosyjskich na terenie Tadżykistanu, już kolejne wojska pchają się na tereny Republiki. Szef amerykańskiej delegacji na spotkaniu w Dushanbe powiedział, że USA bardzo mocno rozważa Tadżykistan jako alternatywę dla Kirgistanu dla swojej bazy wojskowej.

 

 


Dokładniej chodzi o strukturę militarną, która nazywa się Transit Center, jest ona obecnie budowana w Manas niedaleko Biszkeku. Według amerykańskiej delegacji obecność dużego centrum tranzytowego na tych terenach jest niezbędna. Po 2014 roku zamknięte zostaną węzły transportowe należące do NATO (wycofanie wojsk z Afganistanu). Kwestia ustanowienia nowego centrum jest kluczowa dla wspierania międzynarodowych wysilków zapewniania bezpieczeństwa oraz zapobiegania pojawianiu się nowych grup ekstremistycznych.

Tadżykistan odgrywa ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa w swoim rejonie. Amerykanie podkreślają również pomoc jakiej udzielili przy zabezpieczaniu granicy z Afganistanem i obiecują jej zwiększenie po 2014 roku.

 

Poprawiony: czwartek, 19 lipca 2012 20:25