large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

65 tys. dolarów za złoto dla Tadżykistanu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 19 lipca 2012 20:16

65 tys. dolarów za złoto dla TadżykistanuSportowcy z Tadżykistanu, którzy w Londynie zdobędą złoty medal olimpijski, otrzymają po 65 tysięcy dolarów (ponad 220 tys. złotych) - obiecał prezydent kraju Emomali Rachmon.

 

 


Ekipa olimpijska Tadżykistanu liczy zaledwie szesnaście osób, a największe nadzieje na sukcesy kierownictwo tamtejszego komitetu olimpijskiego wiąże ze startem w konkurencjach lekkoatletycznych, zwłaszcza w rzucie młotem, zapasach w stylu wolnym i boksie.

Flagę narodową w czasie ceremonii otwarcia igrzysk 27 lipca poniesie najmłodsza w ekipie 19-letnia Mawzuna Czorijewa, która wystąpi w turnieju bokserskim. W poprzednich igrzyskach w Pekinie w 2008 roku sportowcy Tadżykistanu wywalczyli dwa medale, srebrny i brązowy, co dało im razem z Haiti, Zambią Arabią Saudyjską i Sri Lanką 105. miejsce w tabeli.

Medalistom z Londynu nagrody w postaci premii pieniężnych, dwupokojowych mieszkań i samochodów obiecali wcześniej także m.in. Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu i miejscowi finansiści.

Złoty medalista z Londynu otrzyma od Polskiego Komitetu Olimpijskiego 120 tysięcy złotych. Za srebrny premia wyniesie 80, a za brązowy 50 tysięcy złotych. W konkurencjach, w których startuje więcej niż jeden zawodnik (np. osady wioślarskie), każdy otrzyma 75 procent wspomnianej kwoty. Natomiast siatkarze za złoty medal dostaną do podziału 720 tysięcy złotych, za drugie miejsce 480, a za trzecie 300 tysięcy złotych

Nagrody PKOl przyzna także trenerom. Szkoleniowiec mistrza olimpijskiego może liczyć na 60 tysięcy złotych. Za srebrny krążek podopiecznego otrzyma 40, a za brązowy - 25 tysięcy.

 

 

źródło: sport.pl

Poprawiony: wtorek, 24 lipca 2012 19:46