large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Wiceminister spraw zagranicznych Tadżykistanu spotkał się z Ambasadorem Polski PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 21 lipca 2012 16:43

Wiceminister spraw zagranicznych Tadżykistanu spotkał się z Ambasadorem PolskiWiceminister spraw zagranicznych Tadżykistanu pan Zohidov Nizomiddin spotkał się z członkiem Parlamentu Europejskiego  panem Pawłem Zalewskim. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Tadżykistanie (urzędujący Taszkiencie) Pan Marian Przeżdziecki towarzyszył Panu Zalewskiemu. Paweł Zalewski był w Tadżykistanie od 15 lipca i odwiedził Khorog i Kulyab. Podzielił się wrażeniami na temat wyjazdu i wyraził zadowolenie z wyników tej wizyty.

W kwestii stosunków Tadżykistanu z Unią Europejską Zalewski zauważył, że władze Unii Europejskiej zostały rozszerzone po zawarciu traktatu lizbońskiego w 2007 roku. W związku z tym Parlament Europejski mógłby zachęcić do pogłębienia stosunków w różnych dziedzinach.

Obie strony mają wspólne poglądy na temat kwestii rozwoju sytuacji w Afganistanie i Środkowej Azji.

Z kolei Zohidov podkreślił, że Tadżykistan bardzo ceni relacje z Unią Europejską jest zainteresowany ich dalszym rozwojem.

W odniesieniu do kwestii Afganistanu, uzgodniono wspólne stanowisko w sprawie sytuacji rozwoju tego sąsiedniego kraju, wyrażono również nadzieję na dalsze międzynarodowe wysiłki Wspólnoty w tym kierunku. Podkreślono, że ustanowienie pokoju i stabilności w Afganistanie jest ważnym czynnikiem dla zrównoważonego rozwoju regionu Azji Środkowej.

Rozmówcy omówili również kwestię przystąpienia Tadżykistanu do WTO. Zalewski wyraził gotowość poparcia dla Tadżykistanu.

Poprawiony: piątek, 27 lipca 2012 11:51