large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Szef biura SCNS zasztyletowany w Ishkashim PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 23 lipca 2012 21:25

Szef biura SCNS  zasztyletowany w Ishkashim

Gen. Abdullo Nazarow, szef Państwowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego (SCNS)  w Górskim Badachsztanie, został zasztyletowany w prowincji Ishkashim. Incydent miał miejsce 21 lipca. "Grupa nieznanych osób, zatrzymała jego samochód, kiedy wracał z podróży służbowej do prowincji Ishkashim", powiedział Nozirjon Bouriyev, rzecznik SCNS. "Generał Nazarov został wyciągnięty  z samochodu i kilkukrotnie pchnięty nożem."

 

 

Według jednej z wersji sprawcami zabójstwa Nazarova są osoby zaangażowane w przemyt tytoniu w regionie, mówi rzecznik prasowy SCNS dodaje.

Postępowanie karne zostało wszczęte, a specjalna grupa została powołana do zbadania morderstwa.

Tymczasem Radio Liberty  donosi, że  Nazarov w dniu  kiedy został zabity podróżował w towarzystwie dwóch oficerów z "Grupy ALPHA", jednostki specjalnej SCNS.

Według Radio Liberty, Nazarov był agentem KGB w czasach sowieckich. W 1991 roku publicznie oskarżył KGB o zabijania protestujących w stolicy Tadżykistanu  podczas demonstracji jakie miały miejsce w Duszanbe w lutym 1990 roku. Został zwolniony z KGB po dokonaniu tych oskarżeń.

W 1992 roku dołączył do United Tajik Opposition (UTO), która sprzeciwiała się rządom sowietów. Od 1992 do 1997 roku, był poszukiwany przez władze Tadżykistanu co zmusiło go do opuszczenia kraju.

Po podpisaniu w Moskwie ogólnego porozumienia pokojowego między rządem Tadżykistanu i UTO, Nazarov powrócił do służby bezpieczeństwa Tadżykistanu na mocy porozumienia które gwarantowało, że 30% stanowisk rządowych będzie zajmowane przez opozycjonistów.

Pracował jako szef biura SCNS w północnej prowincji Sughd i jako zastępca przewodniczącego z SCNS. W 2010 roku, Nazarow został powołany do centrali SCNS  w Gorno Badakhshan.

 

źródło: news.tj

Poprawiony: piątek, 27 lipca 2012 11:52