large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan ponownie zaostrza cenzurę internetu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 02 sierpnia 2012 11:53

Tadżykistan ponownie zaostrza cenzurę internetuOdbiorcy internetu w Tadżykistanie po raz kolejny nie mogą odwiedzić strony internetowej wiodącej niezależnej agencji prasowej jaką jest Asia Plus. Dostawcy internetowi zablokowali dostęp do portalu  Asia-Plus 1 sierpnia po otrzymaniu nakazów z Urzędu Komunikacji działającego na zlecenie rządu Tadżykistanu. Dostęp do Asia-Plus został odcięty po raz trzeci w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

 

 

 

W swoim liście skierowanym do lokalnych dostawców Internetu wysłanym w środę rano, agencja usług łączności jako główny powód blokowania portalu Asia-Plus podaje "przyczyny techniczne" .

 


"To zamieszanie z blokowaniem portalu trwa już od 24 lipca, kiedy rząd rozpoczął operacje specjalną w Khorog", powiedział przedstawiciel jednej z firm oferujących usługi internetowe w Tadżykistanie. "Od tego czasu praktycznie codziennie otrzymujemy odgórne rozkazy blokowania co raz to nowych witryn internetowych."

Portal Asia-Plus postanowił nie prowadzić żadnych negocjacji z Urzędem Komunikacji. "Nie ma sensu prowadzenie jakichkolwiek negocjacji z szefem Urzędu Komunikacji, Begiem Zuhurovem. Chcemy rozwiązać ten problem na innym poziomie i w innym formacie. Praktyka pokazuje, że negocjacje zawiodły i nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zawarliśmy umowę z Zuhorovem, że będziemy informowani w przypadku blokowania portalu, nigdy jednak nie miało to miejsca ", powiedział dyrektor Asia-Plus, Zebo Tadjibayeva. "O ile nam wiadomo, tylko sądy mogą zdecydować, czy strony mogą być blokowane, a nie poszczególne ministerstwa. Poza tym, ponosimy zarówno straty finansowe, bo nie możemy wypełnić naszych zobowiązań wobec klientów  jak i straty moralne, gdyż nasza reputacja zostaje podważona. Jednakże, najważniejsze jest to, że blokowanie stron internetowych pozbawia obywateli prawa do otrzymywania i przekazywania informacji. Prawo to zapewnione jest przez Konstytucję Republiki Tadżykistanu ".

źródło: asia-plus

Poprawiony: piątek, 31 sierpnia 2012 20:46