large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Komunikacja z Khorog nareszcie przywrócona PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 28 sierpnia 2012 09:20

Tolib AyombekovLinie komunikacyjne z Khorog, stolicą autonomicznego regionu, Górski Badachsztan zostały przywrócone w sobotę, 25 sierpnia.Przypomnijmy, że  wszelkie drogi komunikacji z tym regionem zostały odcięte na zlecenie Służby Łączności działającej dla rządu Tadżykistanu 24 lipca w momencie rozpoczęcia wojskowej operacji specjalnej skierowanej przeciwko działającej w Górskim Badachsztanie nielegalnej grupie zbrojnej.

 

 

 

Ponadto, władze tadżyckie jak poinformowało  Ministerstwo Obrony 25 sierpnia b.r. rozpoczęły wycofywani swoich żołnierzy z regionu konfliktu.

Jak podaje portal Asia-Plus,  Tolib Ayombekov, były watażka z wojny domowej, który był zastępcą szefa wydziału granicznego w dzielnicy Ishkashim do niedawna był obecny w Khorog. Tolib Ayombekov jest obwiniany przez władze za zabójstwo szefa biura bezpieczeństwa regionalnego, Abdullo Nazarowa. Ayombekov wydał pisemne zobowiązanie do nie opuszczenia miasta, źródło.

Starcia rozpoczęły się w Khorog 24 lipca, gdy rząd rozpoczął operacje wojskową przeciwko grupie, nazywającej siebie "bojownikami". Operacja miała bezpośredni związek zabójstwem  szefa biura bezpieczeństwa  regionalnego,  Abdullo Nazarowa na 21 lipca.

Władze oskarżają Toliba Ayombekova o  zabójstwo Abdullo Nazarowa.  Władze także oskarżają Ayombekov o handel narkotykami i przemyt  tytoniu oraz kamieni szlachetnych.

Tolib Ayombekov zaprzeczył oskarżeniom i powiedział, że rząd wykorzystuje śmierć Nazarowa jako pretekst do osłabienia jego wpływów w  Górskim Badachsztanie. Tolib Ayombekov poddał się władzom 12 sierpnia.

 

Źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 04 września 2012 10:29