large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Materiały na budowę hydroelektowni Roghun najprawdopodobniej pochodzą z Iranu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 31 sierpnia 2012 20:39

Materiały na budowę hydroelektowni Roghun najprawdopodobniej pochodzą z IranuZagraniczni dostawcy zostały rozpoczęli transport materiałów budowlanych z Iranu  do Tadżykistanu na potrzeby budowy hydroelektrowni Roghun (HPP). Według Harakat (Uzbeckiej agencji prasowej) niektóre firmy dostarczają materiały budowlane "prosto z japońskich fabryk w Iranie, materiały te są dostarczane do Tadżykistanu, jednakże finalna dostawa odbywa się już na podstawie innych niż początkowe dokumentów."

 

Według dokumentów transportowych opracowanych przez japońskich producentów, nadawcą konstrukcji metalowych jest japońska firma, Shinjuku Tatsumi BLDG, podczas gdy zgodnie z dokumentami sporządzonych przez stronę irańską, te same konstrukcje metalowe są wymienione jako materiały dla budownictwa cywilnego, zauważa Harakt.

Przypominamy, że budowę hydroelektrowni Roghun HPP rozpoczął w 1980 w ZSRR, ale budowę wstrzymano  w 1990 z powodu braku funduszy. Obecnie większa część robót pod uruchomienie jest już wykonana.  Przygotowaniem terenu wykonano w około  70% (tunele dojazdowe, rurociągi zasilające, tunele kierunkowe i wylotowy, komory turbin / prądnice i transformatory podobno zostały zakończone. )

 


Roghun HPP miałby zbiornik wieloletniego trybu regulacji, o wysokości 335 m od zapory, położonym nad rzeką Vaksh. Zbiornik będzie miał całkowitą pojemnością 13 km3. Moc elektrowni szacuje  się na 6x600 MW (łącznie 3.600 MW) a roczna produkcja energii będzie wynosić 13.300 GWh.


Uzbekistan sprzeciwia się budowie tamy Roghun, twierdząc, że będzie to miało negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego w regionie. Władze Uzbekistanu twierdzą, że jeśli Tadżykistan dokończy budowę hydroelektrowni Roghun zgodnie z planem, to postawi toUzbekistan  w obliczu niedoborów wody na osiem lat, aż zbiorniki Roghun zostaną w pełni wypełnione wodą.

 

źródło: Asiaplus

Poprawiony: piątek, 07 września 2012 11:30