large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Działalność antyopozycjna w Tadżykistanie wzbudza niepokoje Freedom House PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 05 września 2012 10:17

Działalność antyopozycjna w Tadżykistanie wzbudza niepokoje Freedom House„Zarzuty i pozwy wystosowane 29 Sierpnia przeciwko członkom głównej Tadżyckiej partii opozycyjnej wskazują na rozpoczęciu trwałej kampanii polegającej na eliminowaniu głównych rywali partii rządzącej” mówią przedstawiciele Freedom House. "Według Prokuratora Generalnego Tadżykistanu, przywódca Islamskiej Partii Odrodzenia (IRP) w mieście Khorog, Sherik Karamkhudoyev, jest oskarżony o współpracę z lokalnym liderem oskarżonym o prowadzeniem  działań  zbrojnych  przeciwko rządowi.

 

 

 

Ogłaszając zarzuty, Prokurator Generalny oskarżył  Sherik Karamkhudoyeva  również o  anty-konstytucyjną działalność IRP.

 

IRP zgłosiło zaginięcie Karamkhudoyeva 24 lipca, tj w dzień kiedy rządowe siły zbrojne wkroczyły do Górskiego Badachszanu. Dwa tygodnie po zaginięciu Karamkhudojeva, ujawniono miejsce jego pobytu. Znajdował się w więzieniu Państwowej Służby Bezpieczeństwa (GKNB) w Duszanbe. Na jego ciele widoczne podobno były liczne ślady tortur. Karamkhudoyev współpracował podobno z Imomnazarem  Imomnazarovem którego nieznani sprawcy zapili w jego domu w Khorog 22 Sierpnia b.r.

Podczas operacji wojskowe, lokalny lider IRP Sabzali Mamadrizoyev został również zatrzymany przez służby ściagania. Według IRP, jego ciało zostało znalezione kilka dni później ze śladami tortur a śmierć wyglądała na egzekucje.

Freedom House wzywa rząd Tadżykistanu do zaprzestania tego typu praktyk wobec  przeciwników politycznych. Freedom House zwraca się również do organizacji międzynarodowych i rządów zachodnich z współpracujących  z rządem Tadżykistanu do poruszenia tych kwestii  jako priorytetowe.

 

źródlo: asiaplus

Poprawiony: środa, 12 września 2012 09:02