large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Unia Europejska zaniepokojona sytuacją w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 10 września 2012 08:16

Unia Europejska zaniepokojona sytuacją w TadżykistanieUnia Europejska wyraziła zaniepokojenie sytuacją w Górskim Badachszanie i zażądała, aby władze Tadżykistanu umożliwiły dostęp do regionu  międzynarodowym organizacjom i misjom dyplomatycznym. Uczestnicy 923-gie posiedzenia Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przyjęli oświadczenie w tej sprawie w dniu 7 września.

 

 

"Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją i wzywamy władze Tadżykistanu, aby umożliwiły jak najszybszy dostęp do tego regionu dla międzynarodowych organizacji i placówek dyplomatycznych. Biorąc pod uwagę rolę OBWE we wczesnym ostrzeganiu i zapobieganiu konfliktom, uważamy, że OBWE może odegrać ważną rolę we wspieraniu władz Tadżykistanu.” Czytamy w oświadczeniu.

Autorzy oświadczenia wezwali również rząd Tadżykistanu w celu zapewnienia przejrzystego śledztwa w sprawie morderstwa działacza  Islamskiej Partii Odrodzenia Sabzali Mamadrizoyeva oraz  dowódcy wojskowego  z wojny domowej w Tadżykistanie, przywódcy opozycji united Tajik Opposition (UTO) Imomnazara Imomnazarova.

 


Przypominamy, że Sabzali Mamadrizoyev, szef organizacji IRP w Górskim Badachszanie, zginął w lipcu w Khorog natomiast Imomnazar Imomnazarov, były  dowódca opozycyjnej , został zabity w ataku na jego domu w Khorog 21 sierpnia.


UE mówi również, że władze tadżyckie nadal blokują dostęp do pewnych stron internetowych.

W oświadczeniu można przeczytać: "Wiele stron  internetowych w Tadżykistanie nadal jest zablokowane. Blokowanie stron  jest jawnym  ograniczeniem  wolności mediów i, co najważniejsze, pozbawia obywateli prawa do poznania, otrzymywania i przekazywania informacji na temat zmian w ich własnym kraju ". UE wzywa władze tadżyckich do zniesienia tych ograniczeń, aby usunąć wszelkie nieporozumienia, które nieuchronnie pojawiają się, gdy dostęp do informacji jest ograniczony.

 

źródło: AsiaPlus

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2012 21:03