large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan przechodzi na nowy system podatkowy PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 10 września 2012 08:48

Tadżykistan przechodzi na nowy system podatkowyDeputowani  niższej izby parlamentu Tadżykistanu (Majlisi Namoyandagon) jednogłośnie zatwierdzili  nową edycję kraju prawa podatkowego. Nadzwyczajna sesja Majlisi Namoyandagon,  której przewodniczył Shukurjon Zuhurov, odbyła się 5 września. Prezentując nowe wydanie kodeksu podatkowego, Minister Finansów Safarali Najmiddinov podkreślił, że do jego opracowania została powołana specjalna komisja.

 

 

 

W komisji znaleźli się przedstawiciele rządu, sektora prywatnego, i stowarzyszeń publicznych. "W sumie, Komisja odbyła 45 posiedzeń, dwa z nich odbyło się z udziałem głowy państwa", powiedział minister.

Przy opracowywaniu kodeksu podatkowego, członkowie komisji podobno wykorzystali doświadczenie Gruzji i wzieli pod uwagę poglądów ekspertów z międzynarodowych instytucji finansowych.

Najmiddinov zaznaczył, że liczba artykułów w Ordynacji podatkowej Tadżykistanu została obniżona z 271 do 229, a nowy kodeks podatkowy oferuje zmniejszenie liczby rodzajów podatków o połowę - z 21 do 10. Podatek od sprzedaży i podatek drogowy zostały zniesione, a niektóre rodzaje podatków zostały połączone, powiedział.

"W celu wspierania krajowych producentów nowy kodeks podatkowy przewiduje zwolnienie wszystkie krajowe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wełny, skóry i przetwórstwem produktów rolnych z płacenia wszystkich rodzajów podatków w ciągu pierwszych pięciu lat od rozpoczęcia działalności."

Najmiddinov powiedział, że do budżetu państwa najprawdopodobniej wpłynie 850 milionów Somoni (równowartość ponad 170 mln dolarów) mniej rocznie. Minister wyraził jednak przekonanie, że wprowadzenie nowego kodu podatkowego w życie spowoduje wzrost liczby osób płacących podatki.

Nowy kodeks podatkowy ma być wprowadzany stopniowo od 2013 do 2017 roku.

źródło: AsiaPlus

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2012 21:03