large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Policjant skazany za używanie tortur PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 11 września 2012 10:01

Policjant skazany za używanie torturZarzut używania tortur został postawiony w Tadżykistanie po raz pierwszy.  Policjant Mashraf Alijew z dzielnicy Yovon został skazany na siedem lat więzienia za stosowanie tortur wobec podejrzanego. Przypomnijmy, że postępowanie karne zostało wszczęte przeciwko Alijewowi na mocy przepisów trzech artykułów kodeksu karnego w Tadżykistanie: Art. 143 "- tortury, artykuł 109 - prawa do samobójstwa, a artykuł 316 - nadużycie władzy.

 

 

 

 

Sąd w Yovon w prowincji  Khalton, 6 września ogłosił wyrok skazujący z karą siemiu lat pozbawienia wolności. Policjant jak mówił sąd, nadużył władzy wobec podejrzanego a używanie tortue jest niedozwolone i nie może być tolerowane. Alijew odbędzie karę w kolonii karnej.

Kara Mashrafa Alijewa rozpocząła się z dniem 25 lipca.

W dniu 29 kwietnia tego roku, nieletni mieszkaniec wsi Kulobod w Yovon,  Khoushvakht Mahmadsaid, został znaleziony powieszony w domu, po tym jak był torturowany i bity przez  dzielnicowego  Alijewa. Krewni ściągnęli Khoushvakhta z haka w czasie, kiedy jeszcze żył. Khoushvakht Mahmadsaid został zatrzymany pod zarzutem kradzieży i a podczas wstępnego dochodzenia ustalono, że Alijew stosował tortury aby wymusić zeznania od nastolatka.

Należy zauważyć, że jest to pierwsza sprawa karna wszczęta w Tadżykistanie na mocy postanowień artykułu karnego przeciwko torturom.

 


Tortury zostały wprowadzone do kodeksu karnego w Tadżykistanie jako przestępstwo w marcu tego roku.


źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2012 21:03