large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Korytarz Energetyczny pomiędzy Iranem, Afganistanem i Tadżykistanem PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 12 września 2012 09:27

Korytarz Energetyczny pomiędzy Iranem, Afganistanem i TadżykistanemJeśli Tadżykistan zapewni Iranowi dostęp do swoich rzek, to Iran zobowiąże się do dostarczenia odpowiedniej ilości energii dla Tadżykistanu, powiedział Irański Minister Energetyki Alireza Daimi. Iran stara się sprostać zapotrzebowaniom kraju na  energię elektryczną, poprzez inwestowanie w hydroelektrownie w Sangtudin i Eyni w Tadżykistanie.

 

 

 

 

"Budowa i modernizacja już istniejących  elektrowni wodnych ma na celu utworzenie korytarza energetycznego pomiędzy Iranem, Afganistanem i Tadżykistanem. Jeżeli Turkmenistan dołączy do tej grupy, doprowadzi to do  większej współpracy i zacieśnienia stosunków między krajami w regionie" powiedział Daimi.

Irański minister podkreślił, że Turkmenistan również posiada ogromny potencjał wodny, który może sprostać wymaganiom irańskim, w celu budowy elektrowni wodnych w tym kraju, a Iran jest gotowy do inwestowania w tym obszarze.

Kilka irańskich firm w Tadżykistanie realizuje obecnie ważne projektów w energetyce, transporcie, komunikacji i rolnictwie.

Irańskie firmy budują elektrownię wodną Sangtudin-2 Istiglol tunel.

Obroty handlowe między oboma krajami wyniosły 204,1 milionów euro w 2011 roku, a w styczniu 2012 roku liczba ta wynosiła około 16 mln euro.

Inwestycje bezpośrednie Iranu w Tadżykistanie wyniosły 14,2 milionów dolarów w 2011 roku.

Iran zajmuje czwartą pozycję w handlu zagranicznym Tadżykistanu.

źródło: topnews.az

Poprawiony: środa, 26 września 2012 19:03