large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Gazprom przymierza się do eksploatacji gazu w Zachodnie Shaambarij PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 25 września 2012 19:23

Gazprom przymierza się do eksploatacji gazu w Zachodnie ShaambarijDo tej pory Gazprom International wywiercił 4.883 metrów z 6300 metrów planowanych na otworze Shahrinav-1P wildcat w regionie Sariqamish. Szacowana ilość gazu w złożu Sariqamish znajdującym się w prowincji Shahrinav wynosi około 18 miliardów metrów sześciennych a rezerwy ropy naftowej szacowane są na 17 mln ton.

 

 

Tymczasem Valery Gulev, prezes Gazprom International, spotkał się niedawno w Moskwie  z Ministrem Energii i Przemysłu Tadżykistanu, Gulem Sherali. Głównym tematem spotkania był postęp w realizacji prac Gazpromu przy poszukiwaniu, zagospodarowaniu i wydobyciu gazu w Tadżykistanie. Gulev podobno poinformował Sheraliego o zamiarze rozpoczęcia eksploracji Zachodniej Shaambari, która znajduje się w zachodniej części Tadżykistanu. Ze swojej strony, tadżycki minister wyraził zadowolenie z postępów w realizacji projektów sponsorowanych przez Gazprom w Tadżykistanie.

Współpraca rządu Tadżykistanu i Gazpromu kontrolowanego przez Rosję reguluje długoterminowa umowa (do 2028)  o strategicznej współpracy w branży gazowej podpisanej pomiędzy Gazpromem i Ministerstwa Energii Tadżykistanu w Duszanbe 15 maja 2003 r.

Gazprom otrzymał licencje od rządu Tadżykistanu aby zbadać cztery obszary Tadżykistanie: Rengan; Sargazon; Sariqamish oraz Zachodnia Shaambari.

Pole Rengan, położony w dzielnicy Roudaki ma około 35 mld metrów sześciennych możliwych rezerw gazu, a pole Sargazon, zlokalizowane w Khatlon dysponuje podobno 30 miliardami metrów sześciennych surowca.

Ze wszystkich czterech złóż Gazpromu w Tadżykistanie, Sariqamish jest najbardziej obiecujący. Przypomnijmy , że podczas wizyty w Duszanbe, Aleksiej Miller top menedżer Gazpromu w dniu 7 grudnia 2010 roku powiedział, że na podstawie prowadzonych badań sejsmicznych oni szacowane rezerwy na polu Sariqamish wynoszą 60 mld metrów sześciennych gazu . Według niego, ta ilość jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb Tadżykistanu na najbliższe 50 lat.

źródlo: asiaplus

Poprawiony: piątek, 28 września 2012 19:04