large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

OBWE: Poważne nadużycia wobec praw człowieka w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 27 września 2012 18:23

OBWE: Poważne nadużycia wobec praw człowieka w TadżykistanieProblem stosowania tortur wobec zatrzymanych i osadzonych w Tadżykistanie był jednym z tematów tematów tegorocznego OBWE Human Dimension Implementation Meeting które odbyło się w Warszawie.

 

 

 

 

W raporcie opublikowanym na posiedzeniu, Sergey Romanov, dyrektor Niezależnego Centrum Praw Człowieka zaznaczył, że w Tadżykistanie obserwuje się ​​poważne naruszenia praw osób oskarżonych o terroryzm objawiające się m.in. nielegalnym przetrzymywaniem, stosowaniem tortur i ograniczonego dostępu zatrzymanych do adwokatów. Według niego, wielu zatrzymanych zostaje poddanych torturom podczas aresztowania i wstępnego śledztwa.


Powiedział, że zmiany dokonane w Tadżykistanie w ustawie antyterrorystycznej również wywołały poważne zaniepokojenie.

Według zmian wprowadzonych do ustawy, wykaz osób podejrzanych o udział w działalności terrorystycznej jest przygotowywany przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego (SCNS) i SCNS teraz ma prawo zamrozić rachunki bankowe oraz przejąć mienie ruchome i nieruchomości podejrzanych.

Romanov mówi otwarcie, że taka sytuacja stwarza niebezpieczeństwo, że prawa człowieka mogą być ograniczona na przykład ze względów politycznych lub innych.

Kilka państw członkowskich OBWE, w tym Stany Zjednoczone, wyraziły zaniepokojenie ciągłym użyciu tortur w Tadżykistanie.

Kilka tysiąca uczestników, w tym przedstawiciele rządów, eksperci i działacze praw człowieka uczestniczą w dwu tygodniowym spotkaniu w Warszawie, które rozpoczęło się 24 września. Spotkanie analizuje postępy jakie poszczególne kraje poczyniły we wprowadzaniu swoich zobowiązań międzynarodowych w życie.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 01 października 2012 13:39