large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Władimir Putin odwiedzi Tadżykistan PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 28 września 2012 18:39

Władimir Putin  odwiedzi TadżykistanPrezydent Rosji Władimir Putin na zaproszenie E. Rachmona 5 października  złoży oficjalną wizytę w Duszanbe, podaje biuro prasowe Kremla. Wizyta zbiegnie się z 60. urodzinami prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona. Będzie to już drugie spotkanie Władimira Putina i Emomali Rachmona tym roku .

 

 

 

 

 

Prezydenci omówią szeroki zakres zagadnień związanych z obustronną współpracą pomiędzy ich krajami, w tym sprawy handlu, kultury i bezpieczeństwa.

Putin i Rahmon będą również wymianiać poglądy na temat szeregu kwestii regionalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Negocjacje mają doprowadzić do podpisania dokumentów dotyczących wzajemnej współpracy w omawianych dziedzinach.

Przypominamy, że w zeszłym, tygodniu Tadżykistan odwiedził zastępca premiera Rosji, Igor Szuwałow. Podczas swojej wizyty Szuwałow mówił, że umowa o przedłużeniu umowy o pobycie rosyjskich wojsk w Tadżykistanie powinna zostać podpisana jak najszybciej. Jednakże ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez obu prezydentów

 

Zgodnie z obecną 10-letnią umową dzierżawy podpisaną w 2004 roku, Rosja ma wyłączne prawo na bezpłatne wykorzystanie trzech baz wojskowych i wspólnego korzystania z bazy powietrznej.

Przypomnimy, że Tadżykistan i Rosja negocjują kwestię obecności 201-szej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych.201-sza Dywizja składa się z  około 7.500 żołnierzy którzy używają łącznie trzech baz tadżyckich pod Duszanbe i wokół miast Kulob i Qurghon-Teppa. Są to największe rosyjske bazy poza granicami Federacji Rosyjskiej.

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 02 października 2012 09:52