large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Pierwsze grupy pielgrzymów z Tadżykistanu udają się do Mekki PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 29 września 2012 15:10

Pierwsze grupy pielgrzymów z Tadżykistanu udają się do MekkiJuż dzisiaj, 29 września pierwsza grupa pielgrzymów z Tadżykistanu licząca około 200 osób uda się do Arabii Saudyjskiej. Wszyscy pielgrzymi udadzą się najpierw do miasta Jeddahw Arabii Saudyjskiej. Ze stolicy Tadżykistanu, Duszanbe odbędą się 23 loty, reszta samolotów z pielgrzymami odleci z północnej prowincji Sughd, z miasta Khujad. Pielgrzymi polecą liniami Tajik Air oraz Somon Air.

 

 

 

 

 

Komitet ds. Religii (CRA) działających w ramach rządu Tadżykistanu mówi pobiera prowizję od wiernych  za organizację pielgrzymki w tym roku, a Abdughaffor Jusupow, szef departamentu  Hadżdż i stosunków międzynarodowych CRA, będzie nadzorować grupy pielgrzymów z W Mekce i Medynie

 

Należy nadmienić , że CRA zaprojektowała specjalny uniform dla pielgrzymów udających się na Hadżdż. Dla mężczyzn są to dwuczęściowe garnitury, a kobiety noszą sukienki z długimi rękawami przygotowane razem z  chustą. Na Tadżyckim uniformie można znaleźć pięknie wyhaftowane symbole narodowe.

Saudyjskie władze przydzieliły dla  Tadżykistanu 6.000 miejsc w tegorocznej pielgrzymki. W 2011 r. cena jaką musiał wydać pielgrzym by udać się do Mekki  wynosiła 3.448 dolarów, w tym roku wzrosła do 3.546 dolarów.

Hadżdż jest to coroczna pielgrzymka do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Jest to obecnie największa roczna pielgrzymka na świecie,  która jest jednocześnie jednym z pięciu filarów islamu. Obowiązkiem religijnym,  każdego muzułmanina jest co najmniej raz w życiu odbyć  Hadżdż. Pielgrzymka jest  pewną formą demonstracji solidarności muzułmanów. Pielgrzymka wma miejsce od 8 do 12 dnia Dhu al-Hijjah, 12 i ostatniego miesiąca islamskiego kalendarza.

 

źródło: asiaplus

Poprawiony: czwartek, 04 października 2012 09:40