large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan potrzebuje więcej skroplonego gazu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 01 października 2012 13:32

Tadżykistan potrzebuje więcej skroplonego gazuNiedobory skroplonego gazu doprowadziły do ponownego wzrostu cen paliw w Tadżykistanie, podaje oficjalne źródło Agencji Antymonopolowej działającej w ramach rządu Tadżykistanu . Cena jednego litra skroplonego  w Duszanbe wzrosła z 2,60 Somoni na początku sierpnia do 3,80 Somoni (1 Somoni =4,4 USD, według kursu z 01.10.2012).

 

 

 

 

Podobne podwyżki mają miejsce w innych częściach kraju. W prowincji Sughd, na przykład, cena jednego litra skroplonego gazu wzrosła z 1,80 Somoni pod koniec lipca do 3,70 Somoni.


Urzędnicy z Agencji Monopolowej informują, że  podwyżka jest efektem remontów urządzeń do  produkcji skroplonego gazu  w Kazachstanie, a tamtejszy gaz stanowi znaczną część importu skroplonego gazu dla Tadżykistanu. Kazachstan podobno ograniczył również sprzedaż surowca w związku naprawami.

Jak podaje Agencja Antymonopolowa, wymagania Tadżykistanu na skroplony gaz wynoszą 15.000 ton miesięcznie, podczas gdy magazyny są w stanie pomieścić nie więcej niż 10.000 ton płynnego gazu.

Według danych firm dostarczających paliwo około 40 procent pojazdów w Tadżykistanie działa na gaz skroplony.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku do Tadżykistanu zostało dostarczone 43.900 ton płynnego gazu, czyli 20.500 ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

W ciągu ostatniego roku liczba stacji benzynowych z możliwością tankowania skroplonego gazu (LNG), wzrosła  z 510 do 526. Najwięcej ich znajduje się w północnej prowincji Sughd gdzie kierowcy mogą zatankować gaz ąż na 230 stacjach.

Głównymi dostawcami skroplonego gazu do Tadżykistanu są Zet Gaz, Poulod Muhammad, Gazpormneft-Tadżykistan, Faroz i Tojiron.

źródło: asiaplus

Poprawiony: czwartek, 04 października 2012 09:40