large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Umowa o przedłużenie pobytu rosyjskich wojsk dopiero za rok PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 02 października 2012 09:08

Umowa o prredłużenie  rosyjskich wojsk dopiero za rokRosyjski dowódca sił zbrojnych, Generał Vladimir Chirkin udzielając wywiadu dla radia Echo Moskwy, powiedział że umowa mająca na celu przedłużenie pobytu i poszerzenie działalności rosyjskich wojsk na terenie Tadżykistanu nie będzie gotowa do podpisania wcześniej niż w połowie 2013 roku. Chirkin powiedział 29 września, że oba kraje potrzebują więcej czasu na konsultacje i uzgodnienia warunków pobytu 201-szej dywizji na dodatkowe 49 pobytu. Aktualnie obowiązująca umowa użytkowania baz wojskowych w Tadżykistanie wygasa w 2014 roku.

 

 


Wojska rosyjskie, stacjonują na terenie republiki Tadżykistanu od zakończenie II wojny światowej, początkowo znajdowały się tam w ramach Sojuszu Związku Radzickiego, następnie na mocy podpisanych umów stacjonowały tam nieodpłatnie.

 

Przy przedłużaniu umowy na pobyt wojsk, władze Tadżykistanu chcą jednak zmienić tą sytuacje, i jak poinformował Chirkin, w trakcie negocjacji władze Tadżykistanu chcą pomocy materialnej w zamian za podpisanie umów.

Prezydent Rosji ma odwiedzić ojczyznę E.Rachmona już 5 października, początkowo mówiło się, że umowa zostanie podpisana właśnie w czasie tego pobytu, jednakże Chirkin mówi, że "głowy państwa" podpiszą umowę w przyszłym roku.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 05 października 2012 23:08