large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ponad 160 kg narkotyków przejęte w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 05 października 2012 21:11

Ponad 160 kg narkotyków przejęte w TadżykistanieFunkcjonariusze kontroli antynarkotykowej przejęli podobno ponad 160 kilogramów narkotyków w południowej prowincji Khatlon. Rzecznik Prasowy Agencji Kontroli Antynarkotykowej (DCA) mówi, że funkcjonariusze tej agencji podczas operacji w dzielnicach Shouroobod i Qumsangir w dniu 4 października  doprowadzili do przejęcia kilku worków narkotyków, że w których znajdowało się ponad 102 kilogramy marihuany o oraz około 58 kilogramów haszyszu.

 

 

Agencja Kontroli Antynarkotykowej wszczęła postępowanie karne w tej sprawie.

W celu ochrony przed przemytem narkotyków ogromna część budżetu kraju jest przeznaczana  na łatwą do przebycia  granicę z Afganistanem o długości około 1300km. Przez to niestety Tadżykistan jest rajem dla przemytników. Przez Tadżykistan wiedzie jedna z głównych tras przerzutu narkotyków z Afganistanu - pierwszego na świecie producenta opium, które eksportowane jest głównie do Rosji i krajów Europy.

 


Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych około trzydziestu procent afgańskiej produkcji trafia do Rosji – przede wszystkim poprzez Tadżykistan. Eksperci podkreślają, że zyski z obrotu narkotykami mogą stanowić nawet pięćdziesiąt procent PKB Tadżykistanu. Rozwijanie programów antynarkotykowych i wspieranie ich przez zachodnich sponsorów nie przynosi żadnych rezultatów. Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na udział urzędników w przestępczym procederze, to podejrzewa się, iż wykorzystują oni wsparcie dla miejscowej Agencji ds. Walki z Narkotykami w celu pozbycia się z rynku konkurencji.

źródło: asiaplus

Poprawiony: wtorek, 09 października 2012 22:14