large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

To ja stworzyłem Armię w Tadżykistanie- mówi E. Rachmon PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 09 października 2012 22:14

To ja stworzyłem Armię w Tadżykistanie- mówi E. RachmonPrezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon zaznaczył, że podpisane niedawno w Duszanbe dokumenty w sprawie współpracy wojskowej między Tadżykistanem i Rosją dały solidne podstawy i dały możliwość tworzenia nowoczesnych sił zbrojnych w  w Tadżykistanie. Zgodnie z umową  odnoszącą się do statusu i warunków przebywania rosyjskiej armii w bazach wojskowych w Tadżykistanie, Rosja wspólnie  z władzami w Duszanbe jest zobowiązana  do utworzenia nowoczesnych sił zbrojnych w Tadżykistanie, powiedział Prezydent Rachmon.

 

 

 

"To ja na poligonach i w namiotach stworzyłem Narodową Armię Tadżykistanu. Nie mieliśmy żadnej armii, nie mieliśmy  Ministerstwa Obrony. Poprosiliśmy zaprzyjaźnione kraje o przysłanie do nas 200 oficerów i spośród nich wybrałem pułkownika Shishlyannikova i mianowałem go Ministrem Obrony Narodowej. Zaczynaliśmy od zera. Tadżyckie siły zbrojne dzięki tym działaniom są teraz rozwijane " powiedział Rahmon. Informacje na temat tego spotkania można znaleźć na stronie internetowej prezydenta Rosji.

Ze swojej strony, prezydent Putin podobno powiedział, że Emomali Rachmon nie jest obcy dla rosyjskiej armii. "Służył w radzieckich siłach zbrojnych", powiedział Putin podczas spotkania z żołnierzami i oficerami z rosyjskiej bazy wojskowej w Tadżykistanie. "Emomali Rachmon służył w radzieckiej marynarce wojennej."

Siły zbrojne Tadżykistanu składają się z  Wojsk Lądowych, Wojsk Zmotoryzowanych, Powietrznych Sił Zbrojnych, Prezydenckiej Gwardii Narodowej i sił bezpieczeństwa (wojska wewnętrzne i graniczne). W przeciwieństwie do innych byłych republik radzieckich Azji Środkowej, Tadżykistan nie utworzył sił zbrojnych w oparciu o byłe jednostki radzieckie na swoim terytorium. Zamiast tego, rosyjskie Ministerstwo Obrony przejęło kontrolę nad 201 Dywizją Strzelców Zmotoryzowanych znajdujących się w pobliżu Duszanbe.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 15 października 2012 15:30