large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan przyszłym członkiem Unii Celnej? PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 10 października 2012 12:32

Tadżykistan przyszłym członkiem Unii Celnej?Strona rosyjska jest pewna, że wstąpienie Tadżykistanu do Unii Celnej da impuls do dalszego rozwoju gospodarki tego kraju. Informacja ta pochodzi od reprezentantów Rosji uczestniczących w Tadżycko-Rosyjskim forum biznesowym w Duszanbe.

 

 

 


Podczas forum, Andrey Belyaminov, szef rosyjskiej Federalnej Służby Celnej (FTS), doradzał przedsiębiorcom Tadżykistanu, aby dokładnie przestudiować kwestie związane z dopuszczeniem Tadżykistanu do Unii Celnej ", ponieważ jest to środowisko biznesu, które może skłonić władze do podjęcia ostatecznej decyzji. "

Kirgistan  dla przykładu bardzo aktywnie analizuje wszelkie „za i przeciw” wobec wstąpienia do Unii Celnej, zauważył Belyaminov. Według niego, jedynie Białoruś i Kazachstan mogą wynieść korzyści z uczestnictwa w Unii Celnej.

Przewodniczący Rady Koordynacyjnej Euroazjatyckiej Rady Biznesu Oleg Soskovets powiedział: "Tadżykistan uzyska korzyści ekonomiczne poprzez przystąpienie do Unii Celnej, opza tym, tadżyccy emigranci otrzymają pewne przywileje. Na przykład, będą mogli zatrzymać się w Rosji na miesiąc, bez rejestracji. "

Przemawiając na forum, Nematjon Sanginow, zastępca szefa Służby Celnej w ramach rządu Tadżykistanu, zauważył, że ujednolicone gospodarek zmusza kraje do aktywnego współdziałania w walce z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami.

Tymczasem Pani Larisa Kislyakova, zastępca przewodniczącego Izby Handlu i Przemysłu Tadżykistanu (CCI), zauważył, że dołączenie kraju do Unii doprowadzi do wzrostu opłat celnych. "Będziemy zmuszeni do zakupu niektórych towarów importowanych po wyższych cenach, a dostawa towarów będzie się zmniejszać," powiedział Kislyakova. "Pierwsze co odnotujemy to straty."

Unia celna między Białorusią, Kazachstanem i Rosją powstała 1 stycznia 2010 roku. Białoruś, Kazachstan i Rosja mają na celu ustanowienie integracji gospodarczej, jak do tej pory objawia się to usunięciem wszelkich granic celnych między sobą od lipca 2011 roku.

Rosja dąży do integracji Tadżykistanu i Kirgistanu w Unii Celnej. Kirgistan wstępnie wyraził chęć przystąpienia do Unii Celnej. Tadżykistan również planuje swoje członkostwo, lecz  ze względu na swoje położenie geograficzne i brak wspólnej granicy z jakimkolwiek obecnym członkiem Unii Celnej musi poczekać na wstąpienie sąsiedniego Kirgistanu, który graniczy z aktualnym członkiem, Kazachstanem.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 15 października 2012 15:30