large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan traci, z powodu braku odbiorców na energię elektryczną PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 11 października 2012 17:23

Tadżykistan traci, z powodu braku odbiorców na energię elektrycznąJak mówią eksperci, Tadżykistan stracił w tym roku 204 milionów dolarów z powodu bezczynności i opróżnienia zbiorników  w hydroelektrowni Vakhsh Cascade w okresie letnim. Według danych Barqi Tojik (państwowy program odpowiedzialny za wytwarzanie, przesyła i dystrybucję energii elektrycznej w Tadżykistanie), całkowita wartość energii zmarnowanej w trakcie zrzutów wody w tym roku wyniosła 6,8 mln kWh.

 

"Aktualna średnia cena jednej kWh energii elektrycznej wynosi 3 centyai Tadżykistan mógł otrzymać 204 miliony dolarów ze sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej w okresie letnim", powiedział w oficjalnym komunikacie Barqi Tojik. "Ale ponieważ nie było na zapotrzebowania na rynku lokalnym, musieliśmy spuścić wodę ze wszystkich zbiorników elektrowni wodnej Vakhsh Cascade ".

Do grudnia 2009 r., Tadżykistan dostarczał nadwyżki energii do Uzbekistanu i poprzez system zasilania Uzbekistanu, Tadżycka Energia trafiała również do Kazachstanu i południowej Rosji.

Jednak w grudniu 2009 roku Uzbekistan opuścił sowiecką sieć energetyczną. Urzędnicy uzbeccy krytykowali regionalną siatkę jako przestarzałą i zawodną, mówili, że obecny system powoduje problemy i nieporozumienia wśród użytkowników sieci, podczas gdy urzędnicy tadżyckie skrytykowali decyzję Uzbekistanu o opuszczeniu sieci jako próbę wywarcia presji na sąsiadów.

Obecnie jedynym importerem energii elektrycznej Tadżykistanu jest Afganistan, który odbiera elektryczność z Tadżykistanu przez Sangtuda. Na mocy porozumienia firm energetycznych obu krajów, dostawy energii elektrycznej do Afganistanu są zawieszone, gdy występują niedobory energii w samym Tadżykistanie.

źródło: asiaplus

Poprawiony: środa, 17 października 2012 15:32