large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżyccy duchowni odwiedzają emigrantów w Rosji PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 15 października 2012 15:21

Tadżyccy duchowni odiwedzają emigrantów w RosjiDelegacja tadżyckich  duchownych pod przewodnictwem Saidmukarrama Abduqodirzoda, szefa Rady Tadżykistanu z Ulamo (grupa uczonych i imamów, zajmująca się interpretacją praktyk religijnych), jest obecnie w Federacji Rosyjskiej na spotkaniach  z pracującymi tam, tadżyckimi emigrantami.

 

 

"Wizyta potrwa do 17 października, a podczas pobytu w Rosji, duchowni tadżyccy odwiedzą Moskwę, Ufa i Kazan," podaje oficjalne źródło w Radzie Ulamo. Jak mówią duchowni, głównym celem wizyty  jest zbadanie problemów stojących jakie pojawiają się przez tadżyckimi emigrantami w Rosji, zwłaszcza ich sytuację duchową.

Walka pomiędzy tadżyckimi politykami o wywieranie wpływów na emigrantów tadżyckich pracujących w Federacji Rosyjskiej stała się ostatnimi czasy coraz intensywniejsza. Według niektórych źródeł,  ponad milion tadżyckich pracowników sezonowych pracuje obecnie w Federacji Rosyjskiej.

W poprzednim miesiącu znany tadżycki przedstawiciel religijny, Hoji Akbar Turajonzoda i jego bracia przybyli do Rosji na zaproszenie kilku organizacji. "Do 10.000 osób wzięło udział w naszych codziennych spotkaniach podczas których rozmawialiśmy tylko na tematy religii" powiedział Hoji Akbar Turajonzoda. "Wezwaliśmy naszych rodaków do przestrzegania prawa Rosji, studiowania rosyjskiej kultury i języka."


Islamska Partia Odrodzenia (IRP) był pierwszą wśród tadżyckich sił politycznych, która rozpoczęła walkę o głosy tadżyckich emigrantów w  wyborach prezydenckich, które odbędą się w Tadżykistanie w 2013 roku.
Działacze rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej za ich przykładem odwiedzili Federację Rosyjską w dniachod 29 sierpnia do 8 września. działacze PDP spotkali się z emigrantami pracującymi w Krasnojarsku, Irkucku i Nowosybirsku.

źródło:  khovar.tj

Poprawiony: piątek, 19 października 2012 14:30