large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tunel Shahriston będzie prawdopodobnie oddany do użytku już w przyszłym tygodniu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 19 października 2012 14:24

Tunel Shahriston będzie prawdopodobnie oddany do użytku już w przyszłym tygodniuJak podaje Ministerstwo Transportu (MT), Tunel Shahriston ma zostać oddany do użytku w dniu 27 października. Główne obchody z okazji otwarcia tunelu odbędą się w północnym mieście Istaravshan, gdzie swoją obecnością zaszczyci gości sam prezydent kraju,  Emomali Rachmon. Oficjalne źródło w Ministerstwie Transportu mówi, że główne prace praktycznie zostały już zakończone i do pełnego wykonania zadania, niezbędne są jeszcze drobne prace przy instalacji systemu elektrycznego.

 

 

"Około 700 tadżyckich i chińskich specjalistów pracuje przy tunelu, 24 godziny na dobę” dodaje rzecznik Ministerstwa Transportu.

Przypomnimy, że rząd już wcześniej odkładał oddanie tunelu do użytku do grudnia 2012. Pierwotnie tunel miał być gotowy już wrześniu 2011 roku, ale na prośbę Chińskiej Korporacji Budowy Dróg i Mostów Corporation (CRBC), która buduje tunel, data przekazania tunelu Shahriston została przełożona, ponieważ budowniczowie mieli problemy z miękkimi skałami, które uniemożliwiały wykonanie wcześniej zaplanowanych prac w terminie.


5252-metrowy tunel Shahriston jest częścią autostrady Duszanbe-Khujand-Chanak. Tunel powstaje przy pomocy specjalistów z Chińskiej Korporacji Budowy Dróg i Mostów (CRBC).Całkowity budżet przeznaczony na budowę tunelu Shahriston wynosi US 51,7 milionów dolarów.

Projekt autostrady Duszanbe-Khujand-Chanak rozpoczęty został  w lecie 2006 roku. Chińska firma  wygrała przetarg oferując poza realizacją projektu, możliwość udzielenia pożyczek i dotacji dla rządu Tadżykistanu na sfinansowanie projektu. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 295,9 milionów dolarów.

źródło: asiaplus

Poprawiony: poniedziałek, 22 października 2012 14:04