large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rosyjskie bazy wojskowe w Tadżykistanie nie wpłyną na relacje z USA PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 24 października 2012 07:47

Rosyjskie bazy wojskowe w Tadżykistanie nie wpłyną na relacje z USAObecność rosyjskich wojsk w Tadżykistanie nie wpłynie na stosunki między Duszanbe i Waszyngtonie, powiedziała Susan M. Elliott, ambasador USA w Tadżykistanie, podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w Duszanbe 23 października. "Rosyjskie bazy wojskowe zostały rozmieszczone w Tadżykistanie już za czasów sowieckich i myślę, że fakt ten, nie będzie stanowił żadnej przeszkody na drodze ku rozszerzeniu współpracy wojskowej pomiędzy Tadżykistanem a Stanami Zjednoczonymi",  podkreśliła pani Ambasador.

 

Ambasador Elliott podkreśliła jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie zamierzają otwierać centrum tranzytowego w Tadżykistanie ani w żadnym innym kraju Azji Środkowej po 2014 roku. Jak powiedziała, Stany Zjednoczone podpisały umowę z Kirgistanem na korzystanie z Centrum Tranzytowego Manas do 2014 r. "Obecnie prowadzimy negocjacje z kirgiskimi władzami o przedłużenie umowy," dodała Ambasador Elliott.

Ambasador powiedziała jednak, że istnieją punkty tranzytowe na terenie Tadżykistanu, które służą przewozowi niewojskowych ładunków na teren sąsiadującego Afganistanu.
Ponadto S. Elliott powiedziała, że pragnie dołożyć wszelkich starań aby rozwijać wzajemne stosunki pomiędzy Tadżykistanem a Stanami Zjednoczonymi. Po pierwsze, konieczne jest rozszerzenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i przestrzegania praw człowieka, dopiero wtedy można realizować inne ważne kierunki współpracy jak gospodarka czy edukacja .

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 26 października 2012 15:12