large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Umowa o bezcłowym przesyle produktów naftowych już w listopadzie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 30 października 2012 11:23

Umowa o bezcłowym przesyle produktów naftowych już w listopadzieJuż dziś wieczorem do Duszanbe ma przybyć grupa składająca się z przedstawicieli poszczególnych ministerstw Federacji Rosyjskiej. Celem wizyty mają być rozmowy o zlikwidowaniu ceł przywozowych na lekkie produkty naftowe dla Tadżykistanu. Jak donosi tadżyckie Ministerstwo Energetyki i Przemysłu, obie strony podczas spotkania chcą omówić i przygotować odpowiednie umowy.

 

"Będziemy omawiać wszystkie kwestie przez co rozmowy mogą potrwać kilka dni lub nawet tydzień. Mamy również rozmawiać o orientacyjnym bilansie naftowym ponieważ musimy określić dokładną ilość paliwa jaką planujemy importować z Rosji do końca tego roku, " podaje rzecznik Ministerstwa Energetyki i Przemysłu.


Pozostaje niejasne, czy umowa zostanie podpisana już 1 listopada. "W każdym razie, postaramy się, aby umowy zostały podpisane początkiem listopada, abyśmy mogli  importować lekkie produkty naftowe po zerowych stawkach cła, jak wcześniej" dodaje rzecznik MEiP.

Jednocześnie, począwszy od 01 listopada Rosja obniży cła na eksport produktów naftowych dla osób nie będących członkami unii celnej.

Cło na lekkie produkty naftowe w listopadzie będzie wynosiło dla krajów nie zrzeszonych z WNP 267 dolarów za każdą tonę w porównaniu do październikowych 276,4 dolarów, podaje rząd Rosji za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej.

Cło na eksportowaną benzynę zostało zmniejszone z 377 dolarów za tonę w październiku aż do 364,1 dolarów w listopadzie.

Memorandum w sprawie bezcłowego przywozu lekkich produktów naftowych w Tadżykistanie zostało podpisane w dniu 5 października w trakcie wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Tadżykistanie. Według tego dokumentu, strony powinny podpisać umowę przed 1 listopada. Jednak prawdopodobnie dokument zostanie podpisany później.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 02 listopada 2012 11:01