large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Premiera książki pt. „Shotemour w tadżyckiej literaturze”. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 31 października 2012 16:21

Premiera książki pt. „Shotemour w tadżyckiej literaturze”.W Duszanbe odbyła się premiera najnowszej książki o tadżyckim polityku, Shotemourze Shrinsho. Książka nosi tytuł „ Shotemour w tadżyckiej literaturze”. Gurez Safarow, redaktor naczelny wydawnictwa Adib, które wydało książkę, mówi, że są w niej zawarte opisy w formie dramatów jak i poematów autorstwa innych tadżyckich pisarzy odnoszące się do Bohatera Tadżykistanu, Shirinsho Shotemoura.

 

"Książka, zawiera m.in. dramat  autorstwa znanego tadżyckiego dramatopisarza Ghaniego Abdullo " Sitorai Umed "(Gwiazda Nadziei), dramat pt." Davlati Bargashta "(Zwrócone Dobra) napisany tadżyckiego poetę Ato Mirkhouja a także poemat pt." Shirinsho Shotemour " napisany przez Timoura Zuhurova ", powiedział Safarow.

Przedmowa w książce została napisana przez znanego dziennikarza Qurbona Alamshoyeva.

Shirinsho Shotemour (1899-1937) był wybitnym tadżyckim politykiem XX wieku, który wniósł znaczący wkład do wczesnej historii sowieckiego Tadżykistanu.

Shotemour urodził 1 grudnia 1899 r. w ubogiej rodzinie rolników. W wieku 13 lat zaczał pomagać przy pracach na polu swojej . W latach 1914-18 pracował w fabryce w Taszkiencie. W 1921 roku rozpoczął karierę polityczną i w tym czasie został wysłany z powrotem do Pamiru jako członek zespołu polityczno-wojskowego. W latach 1923 do 1924 roku pracował jako instruktor mniejszości narodowych departamentu Komunistycznej Partii Tadżykistanu Komitetu Centralnego. Podczas swojego życia Shirinsho Shotemour zajmował wiele czołowych stanowisk w rządzie Tadżykistanu oraz w samej partii komunistycznej. W 1937 , Shotemour roku został oskarżony przy użyciu sfałszowanych dowodów o  udział w antysowieckiej organizacji nacjonalistycznej i aresztowany w Moskwie. W tym samym roku Wojskowe Kolegium Sądu Najwyższego ZSRR skazało Shotemoura na karę śmierci. Egzekucja odbyła się  27 października 1937 roku. W 1956 r. został pośmiertnie zrehabilitowany przez radę Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR.

 

źródło: asiaplus

Poprawiony: sobota, 03 listopada 2012 21:57