large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Amnesty International w sprawie porywanych obywateli Tadżykistanu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 02 listopada 2012 10:57

Amnesty International w sprawie porywanych obywateli TadżykistanuAmnesty International, wydało wczoraj oświadczenie, które mówi o poważnym zagrożeniu uprowadzenia jednego z Tadżyckich obywateli i przymusowego przewiezienia go z powrotem do Tadżykistanu.  Ismov Azimov  aktualnie przebywa w areszcie w Federacji Rosyjskiej i stara się tam o azyl.

 

 

„Mamy obawy, że Azimov, po opuszczeniu aresztu może być wystawiony na bezpośrednie ryzyko porwania przez tadżyckie Służby Bezpieczeństwa  i siłą przetransportowany na Terytorium Tadżykistanu, gdzie jego prawa człowieka mogą zostać naruszone, np. poprzez stosowanie tortur”, czytamy w oświadczeniu Amnesty International

„Inny obywatel Tadżykistanu, Abdulvosit Latipov, również został uznany za porwanego zaraz po opuszczeniu aresztu w Vologradzie, w październiku tego roku. Uważamy, że został siłą zmuszony do zawrócenia do Tadżykistanu”

W obu przypadkach Europejski Trybunał Praw Człowieka na podstawie art. 39 zwrócił się do Federacji Rosyjskiej o powstrzymanie się od deportacji tych ludzi, aż do zakończenia śledztwa w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Powyższe obawy pojawiły się gdyż coraz więcej zarówno osób które już uzyskały azyl w Rosji, jak i tych które się o niego starają, jest najprawdopodobniej porywanych przez Tadżyckie Służby Bezpieczeństwa, a następnie odnajdują się oni w Tadżykistanie. Wielu z nich zgłasza, że byli poddawani torturom, po ich powrocie do kraju.

źródło: asiaplus

Poprawiony: czwartek, 08 listopada 2012 16:49