large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Delegacja UE o zamknięciu "Amparo" PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 03 listopada 2012 21:51

Delegacja UE o zamknięciu Delegacja Unii Europejskiej przebywająca aktualnie w Tadżykistanie wydała oficjalne oświadczenie odnośnie aktualnej sytuacji w tym kraju. W oświadczeniu przeczytać możemy, że Unia Europejska jest w szczególności zaniepokojona zamknięciem Stowarzyszenia Młodych Prawników „Amparo”, które nastąpiło w wyniku wyroku sądu w Khujand.

 

„Delegacja Unii Europejskiej jest głęboko przekonana, że w interesie Tadżykistanu jest, aby w kraju istniało silne i niezależne społeczeństwo obywatelskie, natomiast uważamy, że zamknięcie organizacji „Amparo” może negatywnie wpłynąć na przyszły rozwój społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.”


Delegacja UE apeluje do tadżyckich władz o ponowne rozważenie swojej decyzji oraz o przywrócenie licencji na działalność dla organizacji Amparo. Decyzja ta będzie zgodna ze zobowiązaniami Tadżykistanu,  który zobowiązał się promować wolność stowarzyszeń”


Przypminamy, że Sąd w mieście Khujand, stolicy prowincji Sughd zamknął Stowarzyszenie Młodych Prawników, Amparo. Grupa zajmująca się prawami człowieka, została oskarżona, że działa bez odpowiedniej licencji. Wyrok w tej sprawie został wydany w dniu 24 października. Junayd Ibodov, prawnik Amparo, potępił orzeczenie i obiecał złożyć odwołanie w tej sprawie.


Określił decyzję sądu jako nielegalną i bezpodstawną. Według Ibodova, sprawa jest motywowana politycznie. "Nie zgadzamy się z tą decyzją i zamierzamy złożyć apelację", powiedział adwokat.


Założona w 2005 przez grupę młodych tadżyckich prawników, Amparo był ponownie zarejestrowany w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2007 roku. Organizacja zajmuje się obroną praw człowieka, obroną ludzi poddawanych torturom, oraz prawami tadżyckich żołnierzy Armii Krajowej. Działacze, pomagają także lokalnym obywatelom dowiedzieć się więcej o swoich prawach poprzez konferencje i dyskusje online. Członkowie stowarzyszenia to 30 działaczy m.in studentów, dziennikarzy, młodych prawników.

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 09 listopada 2012 18:17