large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ponad 100 światowych firm bojkotuje Uzbecką bawełne PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 05 listopada 2012 10:50

Ponad 100 światowych firm bojkotuje Uzbecką bawełneJak podaje Radio Liberty, powołując się na słowa dyrektora Kalifornijskiej grupy zajmującej się prawami człowieka, ponad 100 światowych firm odzieżowych bojkotuje Uzbecki przemysł bawełniany. Powodem, dla którego firmy postanowiły bojkotować tanią Uzbecką bawełnę jest naruszanie praw człowieka, a dokładniej przymusowa praca dzieci przy zbieraniu bawełny w Uzbekistanie.


Dyrektor odpowiedzialny za sieć dostaw, Patricia Jurewicz, powiedziała w wywiadzie dla Radia Liberty, że wśród marek, które przystąpiły do bojkotu znajdują się między innymi: Wal-Mart, JCPenney, American Eagle, Zara i wiele innych..

Jurewicz powiedziała, że pomimo dekretu wydanego przez prezydenta Uzbekistanu o zakazie prac dzieci na polach bawełny, nadal wiele z nich w wieku od 15 od 18 lat jest zmuszana wbrew ich woli do fizycznej pracy na plantacjach.

Przez ostatnie lata Uzbekistan jest oskarżany przez organizacje zajmujące się przestrzeganiem praw człowieka  o przymusowe wykorzystywanie dzieci do prac na polach bawełny.

Rolnictwo (głównie bawełna) jest najważniejszym sektorem gospodarki kraju. Uzbekistan jest wiodącym eksporterem bawełny na świecie. Ponad 78% tego surowca sprzedaje się na rynki Unii Europejskiej.

 

źródło: asiaplus

Poprawiony: piątek, 09 listopada 2012 18:17